Problemi s erektilnom disfunkcijom: zastrašujuća statistika
Podaci istraživanja o najčešćim seksualnim poremećajima kod muškaraca.
U posljednjih 30 godina, medicinske škole u cijelom svijetu aktivno proučavaju erektilnu disfunkciju. Deseci studija, kako domaćih tako i međunarodnih, značajno su proširile bazu znanja o seksualnom poremećaju.
Prirodno će se pitati koji lijek za potenciju trenutno postoje.
Zahvaljujući radu znanstvenika, saznali smo više o rasprostranjenosti bolesti, uzrocima koji je uzrokuju i puno više. U nastavku ćemo podijeliti s vama važne statističke podatke o erektilnoj disfunkciji.
Starost je glavni faktor rizika:
Vjerojatnost razvoja seksualne nemoći kod muškaraca uglavnom ovisi o dobi. Ako mladi dečki nemaju nikakve šanse da imaju seksualne probleme, onda u odrasloj dobi postoji veliki rizik od razvoja erektilne disfunkcije.
Statistika raširenosti bolesti za ovaj kriterij je sljedeća:
- Između 18 i 29 godina, oko 7% muškaraca pati od erektilne disfunkcije.
- U dobi od 30 do 39 godina - 9%.
- U intervalu između 40-49 godina - oko 11%.
- U dobi od 50-59 godina seksualna nemoć se opaža kod 14-16% bolesnika.
- U 60-69 godina 34% muškaraca ima probleme s potencijom.
- U dobi od 70-80 godina 53% jačeg spola lišeno je mogućnosti spolnog odnosa.
Kao što vidite, prekretnica dolazi nakon 60 godina, kada se rizik od nastanka bolesti naglo poveća s 16% na 34%. Ali čak i u mlađoj dobi, postoji mogućnost gubitka zdrave erekcije zbog urođenih genetskih problema, bolesti ili ozljeda.
Tada i danas:
1948 godine poznati američki seksolog Alfred Kinsey objavio je izvještaj na temelju svjedočenja 12.000 muškaraca. Prema njegovom istraživanju, učestalost erektilne disfunkcije bila je 2-3 puta manja nego danas:
- Do 19 godine, manje od 1% muškaraca imalo je probleme s potencijom.
- U dobi od 20 - 45 godina - 3%.
- U dobi od 46-55 godina - 7%.
- U dobi od 56-75 godina - u 25%.
Iako suvremene tehnologije i istraživačke metode nisu bile dostupne Alfredu Kinseyu, danas se većina znanstvenika slaže da su gornji podaci pouzdani. Na temelju toga možemo zaključiti da se broj predstavnika jačeg spola, koji pate od problema s erekcijom, više nego udvostručio u manje od 70 godina. Ako se stopa širenja bolesti nastavi, do 2021 godine 30% svjetske muške populacije neće moći održavati intimne odnose.
Statistike zemalja:
Značajan dio muškaraca koji imaju probleme s potencijom ne odlaze liječniku, radije se bave samo-lijekom ili čak odbijaju seksualni život. Stoga nije moguće dati sigurne podatke o broju muškaraca s erektilnom disfunkcijom u različitim zemljama. Dat ćemo samo približne statistike u nekim regijama.
Sjeverna Amerika:
- U Sjedinjenim Državama više od 30 milijuna predstavnika jačeg spola suočeno je sa seksualnom nemoći, što je više od 20% muške populacije.
- U Kanadi ima 3,5 milijuna jačeg spola.
Europa:
- U Finskoj oko 26% muškaraca pati od erektilne disfunkcije različite težine.
- U Italiji - 21% jačeg spola ima slične probleme.
- U Hrvatskoj se preko 30% muške populacije - oko 9 milijuna - savjetovalo se s liječnikom.
Južna Amerika:
- U Brazilu je erektilna disfunkcija dijagnosticirana kod 20 milijuna muškaraca.
- U Kolumbiji je 4,5 milijuna muškaraca pogođeno bolešću.
- U Peruu 3 milijuna jačeg spola ima slične probleme.
Azija:
- U Kini živi 143 milijuna muškaraca.
- U Japanu - više od 14 milijuna, što je više od 22% muškog stanovništva zemlje.
Zbog niskog stupnja razvijenosti medicine, ne postoje pouzdani podaci o učestalosti poremećaja u Africi, a vjerske i kulturne karakteristike regije spriječile su dobivanje statističkih izračuna iz arapskih zemalja.
Uzroci erektilne disfunkcije:
Loše navike, sistemske bolesti i drugi čimbenici negativno utječu na seksualnu uspješnost. Dakle, rizik od razvoja erektilne disfunkcije povećava se:
- Pušači. Ovisnost o cigaretama povećava vjerojatnost gubitka zdrave erekcije na 24%.
- S hipogonadizmom vjerojatnost nastanka poremećaja povećava se na 12%.
- Kod muškaraca s prekomjernom težinom. Pretilost izaziva impotenciju u 22% slučajeva.
- Sa šećernom bolešću. Prema različitim izvorima, od 35% do 50% dijabetičara ima problema s potencijom.
- U predstavnika jačeg spola s aterosklerozom. Više od polovice muškaraca s ovom bolešću gubi sposobnost spolnog odnosa nakon 60 godine.
Erektilna disfunkcija može biti uzrokovana i alkoholom, kardiovaskularnim bolestima, lijekovima i još mnogo toga. Međutim, nije postojalo znanstveno istraživanje koliko često ti faktori uzrokuju seksualnu nemoć.
Kvaliteta života:
Seksualni poremećaji negativno utječu na kvalitetu života jačeg spola. Većina muškaraca primjećuje da erektilna disfunkcija negativno utječe na psihičko blagostanje, odnose s partnerom, karijeru i druge aspekte.
Istodobno, uporaba tablete za potenciju i druge metode liječenja bolesti omogućuju mnogima povratak na njihov prethodni životni standard. Nakon uspješnog liječenja više od 60% muškaraca prijavi poboljšanje psihološkog stanja. Još 34% jačeg spola kaže da uporaba lijekova ne samo da je vratila vezu s drugom polovicom na pravi put, već je poboljšala i kvalitetu seksualnog života.
Treba napomenuti da suvremene metode liječenja bolesti daju pozitivan rezultat u 90% slučajeva. Većina muškaraca koji imaju probleme sa prirodnom erekcijom može imati imati kontakt uz pomoć lijekova.